הפרעות קשב וריכוז – ילדים ומתבגרים

הפרעת קשב וריכוז הנקראת גם ADHD היא הפרעה נוירולוגית המאובחנת בכ 5% - 10% מהאוכלוסיה. על אף שהפרעת קשב וריכוז מוזכרת במיוחד בהקשר ללמידה, להפרעה יש ביטוי במגוון תחומים נוספים בחיים, כגון: תפקוד בתוך המשפחה, תפקוד עם חברים ובמערכות יחסים. להפרעת קשב וריכוז יש שלושה תסמינים מרכזיים: היפראקטיביות, אימפולסיביות וקשיי קשב וריכוז. ההפרעה מאפיינית בני אדם בכלל הגילאים, אך התלונה עליה שכיחה מאוד אצל ילדים ונערים, בשל דרישות בית הספר לשבת שעות רבות ולהיות ממוקדים באופן פאסיבי בדברי המורה. ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז עשויים להתקשה לווסת את התנהגותם, להתאפיין בתנועתיות רבה ולהתקשות להתמקד בדבר אחד למשך זמן רב.

ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז עשויים לסבול מהשפעות עקיפות בעלי היבט רגשי, לימודי וחברתי. ילד תנועתי או אימפולסיבי עשוי להתפס בטעות על ידי מורי בית הספר כילד מופרע, חסר גבולות או בלתי ממושמע. הדבר עשוי להוביל לקונפליקטים רבים בין הילד לבין המורים, להפוך את הילד לשעיר לעזאזל ולהעניק לו חוויה רגשית של קורבנות ושל חוסר אונים.

ילד בעל קשיי קשב וריכוז עשוי להתפס בטעות על ידי בית הספר כילד חסר יכולות לימודיות, עצלן או בעל פוטנציאל שיכלי נמוך. הביטחון העצמי של הילד והדימוי העצמי שלו עשויים להיפגע וכתוצאה מכך תווצר נבואה שמגשימה את עצמה – הילד ימנע מהכנת שיעורי בית, מלמידה למבחנים ומצבו הלימודי יתדרדר עוד יותר.

הפרעת קשב וריכוז עשויה לפגוע גם בתפקודו של הילד בבית ובחברת הילדים. הוריו של הילד עשויים להיות מתוסכלים מציוניו הנמוכים, מסירובו להכין שיעורי בית או מחוות הדעת השלילית של בית הספר. כמו כן, הילד עשוי להיות מסומן במשפחה כילד סרבן, עצל שאינו לוקח חלק במטלות הבית. מצבו החברתי של הילד עשוי להיפגע גם כן בשל התנהגות אימפולסיבית הנתפסת לעיתים כחסרת טקט, או בשל תנועתיות ותגובתיות יתר העשויה להפוך את הילד למועד לקונפליקטים ולמריבות בין בני גילו.

מסיבות אלה ישנה חשיבות רבה לאתר את הפרעת הקשב והריכוז אצל הילד, לזהות את הביטוי של הסממנים אצל הילד ולזהות טיפול מתאים. ישנה נטייה לקשר את הטיפול בהפרעות קשב וריכוז עם הטיפול התרופתי בלבד (ריטלין, ריטלין L.A, קונצרטה וכו'). ואולם, הטיפול התרופתי מטפל בסימפטומים הישירים של ההפרעה בלבד ואינו מעניק מענה להיבטים הרגשיים, החברתיים והמוסדיים של הפרעת הקשב והריכוז. לכן, הכרחי לשלב את הטיפול התרופתי עם טיפול התנהגותי וטיפול רגשי. טיפול התנהגותי עשוי לסייע לילד להתמודד עם קשיי הויסות שלו ולסייע לו להכיר ולשלוט טוב יותר בחלקים הניהוליים במוח.

טיפול פסיכולוגי לילד בעל הפרעות קשב וריכוז חשוב על מנת לסייע לילד להתמודד עם הקשיים הרגשיים והחברתיים שהוא צבר במהלך השנים. טיפול פסיכולוגי לילד בעל הפרעת קשב וריכוז עשוי לסייע לוד להתמודד עם קונפליקטים, לצאת מתפקיד שעיר לעזאזל וגם להתמודד עם תיוג (סטיגמה) שלילי בקרב המורים וחברת הילדים. במיוחד, הטיפול הפסיכולוגי עשוי לסייע לילד לשקם את הדימוי העצמי שלו ולרכוש תחושת יכולת.