אימון אישי לחיים ולקריירה

 

אימון אישי הוא תהליך מכוון מטרה ומעצים שמיועד לסייע לאדם לשפר ולממש הישגים במידה ניכרת ולאורך זמן. אימון אישי מתמקד בשיפור איכות החיים, ביצירת שינוי ובפיתוח מיומנויות חדשות. כמו כן, האימון האישי מסייע לאדם לשנות דפוסי חשיבה שאינם יעילים בעבורו ומקשים על התנהלותו בחייו. על מנת להשיג מטרות אלו, האימון האישי מסייע לאדם לקדם מודעות עצמית, מתוך מטרה להגיע לתפיסה עצמית בריאה, תחושת שליטה בחיים ותחושת יכולת ביחס למטרות שבהם האדם בחר.

אילו סוגים של אימון אישי קיימים?

תהליך האימון האישי מתמקד בבחירה של האדם לחולל שינוי בחיים שלו, להגשים משאלות ולהשיג מטרות חשובות בעבורו. תהליך האימון מזמין את המתאמן לעצב לעצמו תמונה עתידית מיטבית של שאיפותיו ומתמקדת בדרכים השונות להשיג אותן. אימון אישי יכול לסייע במגוון רחב של תחומים, כמו: אימון אישי שמטרתו לעזור לנועץ לקדם את הקריירה שלו, אימון למנהלים, אימון לקידום או שינוי בקריירה, אימון שמטרתו להכיר בן\בת זוג ולנהל חיי זוגיות בריאים, לפתוח עסק עצמאי, לחיות חיים בריאים, לקדם שינוי באורח החיים ועוד. כך לדוגמה, אימון אישי מכוון קריירה, יסייע לנועץ לזהות את הכישורים שלו, את תחומי העיניין, את השאיפות המקצועיות והאישיות בחיים וכן את השלב שבו הוא נמצא בחיים שלו. לכך מתלווה גם הבנת ההזדמנויות והמשאבים השונים המצויים אצל הנועץ. בהמשך הייעוץ האישי עשוי לסייע בזיהוי המכשולים הקיימים ובהתגברות עליהם. חלק ניכר מהאימון מתמקד במסוגלות העצמית של הנועץ ובמכוונות לפעולה.

כיצד מתנהל האימון האישי?

ישנם מודלים שונים לאימון אישי. מרבית המודלים משלבים בין תובנות קוגניטיביות, חוויה רגשית והתנסות חווייתית. השלב הראשון של האימון נועד להבין ולנתח את הפעולות שעשה הנועץ עד כה, תוך הבנה מעמיקה יותר של האתגרים והקשיים עימם הנועץ מתמודד. בשלב השני, מתמקדים בדרכים השונות לצמצם את הפער שבין המצוי לבין הרצוי ובכך לשנות את הפרדיגמות המעכבות את הנועץ להתקדם לעבר המטרה שלו. בשלב השלישי מושם דגש על אתגור הפעולה. המאמן מסייע לנועץ לקדם צעדים חדשים לעבר המטרה, תוך התיחסות לפעולות שונות שעשויות לעזור בכך.