טיפול רגשי וטיפול פסיכולוגי לילדים

 

טיפול רגשי או טיפול פסיכולוגי בילדים עשויים להיות צעדים חשובים מאוד על מנת לסייע לילד ולמשפחתו. כהורים, כולנו רוצים להעניק לילדים שלנו ילדות מאושרת, רוויית חוויות טובות ונעימות. אנו מעוניינים לראות את הילדים שלנו מקובלים חברתית, מצליחים מבחינה לימודית ומוצאים משמעות וערך לרגעי היום יום. אך במהרה אנו עשויים לגלות שחיי הילדים שלנו גם רצופים בקשיים ובמכשולים. כהורים, אנו נפגשים עם מצוקותיו של הילד, עם הרגעי עצבות, תסכול, כעס וקושי.

 

מצוקה נפשית של ילד היא חוויה שכיחה ולה צורות רבות ומגוונות. לפעמים אנחנו מזהים את הקושי של הילד בתוך המשפחה. הילד מרבה לבכות, לכעוס, להתפרץ, להתעקש או לריב עם אחיו. פעמים אחרות, אנו מתוודים לקשייו של הילד לרכוש חברים בתוך הכיתה, ונחרדים לנוכח בדידותו החברתית.

 

 

יתכן שהמורה משתפת אותנו בכך שהילד מסתובב חסר שקט בהפסקות
ומרבה לריב עם ילדים אחרים ולהפריע בכיתה. גם ירידה פתאומית בלימודים או סירוב ללכת לבית הספר, עשוים ללמד אותנו  על מצוקה רגשית.

 

בשונה ממבוגרים, ילדים עשויים להתקשות לשתף ברגשותיהם ולהסביר את מה שמטריד אותם . פעמים רבות ילדים מתקשים להבין בעצמם את הסיבות לתסכול ולמצוקה שלהם. במקרים הללו, הילדים נותרים חסרי אונים לנוכח חוויה של חוסר שקט, סערה פנימית ומוצפות רגשית. במקום להשתמש במילים, הם מעניקים למצוקה שלהם ביטוי באמצעות התנהגות ותסמינים פסיכולוגיים המקשים על סביבתם. ילד במצוקה עשוי להתפס כעקשן, אלים או תוקפן. הוא עשוי לגלות חרדות ופחדים וגם להסתגר לבדו בחדר. מצוקה עשויה לבוא לידי ביטוי גם ביחס לאוכל, לשינה, להתמכרות לטלוויזיה ולמשחקי מחשב.

 

טיפול פסיכולוגי בא במטרה לסייע לילד להתמודד עם המצוקות, הקשיים והתסכולים שלו. טיפול הפסיכולוגי בא במטרה להעניק לילד את הכלים להתמודד עם קושי ותסכול, לעודד אותו להיעזר במבוגרים ולהעניק מילים לרגשותיו לתחושותיו. לטיפול פסיכולוגי בילדים יש מגוון רחב של צורות. בילדים צעירים, הטיפול נעשה לרוב באמצעים בלתי מילולים, כגון משחק, אמנות ודרמה. אמצעים אלו, מסייעים לילד לתת ביטוי לעולמו הפנימי בשפה הייחודית לו. ילדים מבוגרים יותר, עשויים לשלב שיחות ולספר על מצוקתם במילים. טיפול נכון, צריך להיות כזה שמסוגל להתאים את השפה הטיפולית לצרכיו וליכולותיו של הילד. הטיפול הפסיכולוגי בילדים מתלווה בקשר שותף עם הורים, וכולל מפגשי הדרכה וסיוע להורים בגידול הילד.