יצירת שינוי בחיים ויציאה מתקיעות

היעדר שביעות רצון מהיבטים שונים בחיים שלנו מוכרת לכולנו. לפעמים אנו מרגישים שאנו לא מרוצים ממקום העבודה שלנו, מהעיסוק שלנו או מכיוון ההתקדמות שלנו בקריירה. בפעמים אחרות החוויה בבית לא טובה עבורנו. אנו חשים שהזוגיות מתוחה, שהקשר עם הילדים אינו כפי שאנו רוצים ועוד. לפעמים אנו מעוניינים לשנות משהו בעצמנו. אורח החיים שלנו אינו משרת אותנו או שקשה לנו עם עצמינו ועם הסובבים אותנו. כאשר העדר שביעות הרצון הופכת לתחושה כרונית ומתמשכת ואנו חשים שהחיים חולפים לידינו ואנו חשים עצבות, דיכדוך, כעס או עצבנות.

 

תחושה של תקיעות וקיפאון בחיים

כבני אדם אנו לומדים לחיות עם העדר שביעות רצון בחיים, אך היא מונחת כמשקולת כבדה המעיקה ופוגעת בנו. לעיתים אנו ממתינים שדבר מה ישתנה ומפספסים רגעים של שמחה, אושר והנאה מהחיים. אנו מרגישים שאנו רוצים לשנות משהוא, אך לא ברור לנו לגמרי איך עושים את זה. הזמן עובר וחולף ואנו חשים שהחיים היו יכולים להיות טובים יותר, מהנים יותר ומשמעותיים יותר.

יצירת שינוי בחיים זה אתגר חשוב שיכול לשפר את החיים שלנו באופן ניכר. אך אנו מוצאים את עצמנו מתקשים לעשות זאת וחווים חוויה של תקיעות וקיפאון. יצירת שינוי זהו תהליך מבלבל, הנראה קשה מאוד ואולי אפילו בלתי אפשרי.  ואולם, על אף הקושי לקדם לבד שינוי בחיים, בסיוע של אדם נוסף, אנו יכולים להצליח לשנות היבטים רבים מאוד בחיים שלנו, להגשים מטרות ולקדם דברים משמעותיים עבורינו.

מדוע חשוב כל כך להיעזר באדם נוסף על מנת ליצור שינוי בחיים?

חוויה של תקיעות עשויה להביא אותנו לתחושה של שיתוק, קפיאה במקום, כעס, אשמה או בילבול. חוויה זו שאנו דורכים במקום יכולה להביא אותנו לחוש מוצפים רגשית או לחלופין אנו מנסים להדחיק את המצוקה ולהתעלם מהתקיעות.

על מנת לקדם תהליך שינוי אפקטיבי יש צורך בהרחבת נקודת המבט, ביציאה ממסגרת ההתיחסות הקיימת ובהתבוננות שונה על הסיטואציה. התבוננות חדשה על עצמנו ועל הסביבה שלנו מאפשרת לנו גם לזהות דרכי פעולה חדשים שלא חשבנו עליהם מלכתחילה.

התבוננות חדשה על הסיטואציה

התבוננות חדשה על הסיטואציה עוזרת לנו לגייס חוויה רגשית חדשה, להצליח לקחת אחריות על הסיטואציה, ללא רגשות קשים של אשמה וכעס עצמי. הבנה מעמיקה של הגורמים לתקיעות ושל האופן שבו היא משפיעה עלינו, עשויים לסייע לנו להתגבר על הפחדים והחששות שלנו ולפתח אומץ אישי חדש שלא הכרנו בעצמנו.

יצירת שינויי בחיים הוא תהליך מבלבל. מצד אחד הוא דורש אבחון ברור, חשיבה מעמיקה ותכנון קפדני. מצד שני, תהליך השינוי שמתרחש הוא מפתיע, לא ניתן לחיזוי ומביא לאפקט שרשרת שבו תהליך שינוי אחד מביא לשינויים נוספים. אימון אישי או טיפול פסיכולוגי יכולים לסייע מאוד להתגבר על חוויה של עמידה במקום ולעזור לנו להשיג את השינוי שאנו מעוניינים בחיים שלנו.

כיצד אימון אישי עשוי לסייע לקדם שינוי בחיים

באמצעות אימון אישי ניתן לייצר שינוי בחיים ולצאת מחוויית תקיעות מתמשכת שקשה להתמודד עימה לבד. אימון אישי מאפשר לאדם לזהות נקודות מבט חדשות על הסיטואציה, לרכוש כלים חדשים לפעולה ולהציב מטרות חשובות ומשמעותיות בחיים. באמצעות האימון האישי ניתן לפתח דפוסי חשיבה חדשים, המאפשרים לאדם לזהות את הכוחות שלו, להעצים את היכולות הקיימות ולרכוש כישורים חדשים המסייעים להשיג את המטרות הרצויות.