הדרכת הורים

הדרכת הורים יכולה להיות צעד משמעותי המסייע לייצר אוירה משפחתית בונה ותומכת. הורות טומנת בחובה רגעים של אושר, שמחה ומשמעות רבה. אך בד בבד היא כוללת התמודדות עם מצוקות של ילדים, עם תסכול ועם בלבול מצד ההורים. פעמים רבות הורים חשים שהם היו רוצים להעניק יותר לילדיהם: לשפר את המיומנויות החינוכיות שלהם, לשפר את יכולתם להציב גבולות ולסייע לילדיהם להתמודד עם קשיים רגשיים וחברתיים. לעיתים, ההתמודדות עם ניהול המשפחה מובילה את ההורים לתחושה של מתח, מצוקה, אכזבה ואף חוסר אונים.

הדרכת הורים באה במטרה לסייע להורים להתמודד עם האתגרים שבחיי המשפחה ולייעץ להם כיצד לסייע לילדים החשים מצוקה. ליווי של פסיכולוג עשוי לסייע להורים להבין טוב יותר את הקשיים שלהם ושל ילדיהם ולזהות דרכי התמודדות נכונות עבורם. תהליך הדרכת ההורים כולל התבוננות מעמיקה בצרכים של ההורים ושל הילדים. זאת, תוך כדי ניתוח של דרכי התקשורת במשפחה ושילוב בין ידע, כלים ותובנות בהקשר לגידול הילדים. במהלך התהליך הייעוצי, ניתן לסייע להורים לגבש עמדה משותפת ביחס לערכים, לחוקים ולנורמות המשפחתיות. גיבוש עמדה משותפת עשוי לסייע להורים להציב גבולות ברורים לילדים מצד אחד והעניק תמיכה ואמפטיה מן הצד השני.

הדרכת הורים מקבלת משמעות שונה בשלבים השונים שבה המשפחה נמצאת ובהתאם לגיל הילדים. כך למשל כאשר הילדים נמצאים בגיל הרך, השפה שלהם אינה מפותחת דייה, הילדים מתקשים לתת ביטוי מילולי לצרכים, לרצונות ולרגשות שלהם. לפיכך, הייעוץ להורים עשוי להתמקד בזיהוי צרכי הילד, בהגדרת גבולות ברורים וביצירת בסיס מיטיב להמשך גידול הילדים.

הדרכת הורים לילדים בגיל ההתבגרות היא ייחודית בפני עצמה. כאשר הילד מגיע לגיל ההתבגרות הוא נמצא בתקופת מעבר שבה מתעצבת תפיסת הזהות שלו. לפיכך, הייעוץ להורים עשוי להתמקד בסוגיות כגון: גיבוש דימוי עצמי, דימוי גוף, התמודדות עם קונפליקטים וגיבוש זהות נפשית, חברתית ומקצועית.

אם כן, הדרכת הורים טובה צריכה להיות מותאמת לשלב שבו נמצאת המשפחה, לצרכים של ההורים והילדים, לקשיים ולמצוקות שמביאים ההורים לתהליך הייעוץ. ככלל, ניתן לציין כמה סוגיות מרכזיות שבה הדרכת הורים עשוייה להתמקד: סמכות הורית והצבת גבולות; סיוע להורים לילדים הנמצאים במשבר או במצוקה; קשיים רגשיים וחברתיים של ילדים ומתבגרים; קשיים במסגרת הגן או בית הספר.