טיפול פסיכולוגי לבני נוער 

טיפול פסיכולוגי לבני נוער הוא בעל חשיבות רבה, בשל המאפיינים הייחודיים של גיל זה. גיל ההתבגות זו תקופה מרגשת, מהנה וייחודית שבה הנער לומד להכיר את עצמו, לפתח זהות משלו ולרכוש כישורים ייחודיים לו. יחד עם זאת, גיל ההתבגרות מהווה גם תקופה לחוצה, הכוללת משברים, לחץ ובילבול. במהלך גיל ההתבגרות הנער או הנערה עוברים שינוי מהותי מבחינה פיזית ונפשית. הגוף גדל במהירות והופך להיות דומה יותר לגוף של מבוגר; בד בבד היכולות השכליות ומיומנויות רבות ונוספות מתפתחות במהירות. להתפתחות זו יש מרכיב מהנה ומרתק, אך היא כוללת גם תסכול רב בהתמודדות עם השינויים הפיזיים והנפשיים שחלים על הנער. השינויים הגופניים והנפשיים מעלים אצל הנער פחדים וחששות, ניכר עיסוק רב בדימוי העצמי ועולות שאלות הנוגעות לזהות. 

 

כיצד ניתן לסייע לנער להתמודד עם השינויים? 

טיפול פסיכולוגי בתקופת גיל ההתבגרות יכול לסייע לנער להתמודד עם השינויים הרבים החלים עליו. בני נוער מגלים צורך לפתח אוטונומיה ועצמאות ולהפחית מהתלות שלהם במשפחה. במקביל, הם מגלים פחד וחשש מפני בדידות ותחושה של חוסר יכולת להיות עצמאים. השינויים המהירים עשויים להעניק להם הרגשה שהם שונים משאר בני משפחתם ושהוריהם אינם יכולים להבין את רגשותיהם. כך, שילד שנהג לשתף ולחוש קרבה להוריו, עשוי עם התבגרותו לבטא ריחוק מבני משפחתו. בני גילו של הנער הופכים להיות מרכזיים, ובני נוער הופכים להיות מוטים מאוד ללחץ חברתי.

 

קשיים ובלבול 

נערים ונערות בגיל ההתבגרות הנמצאים במצוקה עשויים לנסות ולהתמודד עם קשיים ובילבול באמצעות התנהגויות הרסניות וקיצוניות. נערים עשויים להיות עסוקים באופן אובססיבי במראה חיצוני, להיות עסוקים יתר על המידה בניסיון להרשים את חבריהם, להתנסות בשתיית אלכוהול, בעישון סיגריות ואף בשימוש בסמים. מצוקה של נער או נערה עשויה לבוא לידי ביטוי גם באמצעות דיאטה קיצונית או התנהגות מינית לא מבוקרת.

 

טיפול פסיכולוגי לנערים בגיל ההתבגרות חשוב במיוחד כאשר הנער נמצא במצוקה. ברגעים הללו, ההורים עשויים להתקשות לסייע לנער ולחוש חוסר אונים לנוכח הקשיים, מצבי הרוח המשתנים שלו והתנהגותו המבולבלת. הורים רבים מציינים את החוויה שהילד השתנה פתאום והם אינם מצליחים להגיע אליו או לשוחח איתו באותה רמת הפתיחות כבעבר. בשלב זה, עשוי להיווצר מעגל מצוקה שהולך ומחריף. ככל שמצוקתו של הנער מחריפה, כך הוא מתרחק יותר מהוריו. ההורים חשים שהם אינם מצליחים להבין את הנער ומצוקתו הולכת וגוברת.

סיוע מקצועי של פסיכולוג, יכול לעזור מאוד לנער העסוק בהתגבשות זהותו העצמית ובהשתלבות בחברה הבוגרת. טיפול נפשי עשוי לסייע לנער לגבש  זהות עצמית בריאה, להשתלב בקבוצת השווים ולהכיר בערך העצמי שלו. טיפול פסיכולוגי בנער או בנערה צריך להיות מלווה גם בהדרכת הורים, על מנת לסייע להם להתמודד עם המצוקה של הנער ולעזור להם ליצור מערכת משפחתית בטוחה ומצמיחה. הדרכת הורים עשויה גם להרחיב את מגוון הכלים של ההורים בהתמודדותם עם משברים העשויים לפרוץ אצל הילד בהיותו בגיל ההתבגרות.